187940. BYRÅ med stenskiva, gustaviansk stil, 1900-tal.
Med intarsiadekor av man och kvinna.
Nyckel till övre låda finns.
Längd 87,5 bredd 41 höjd 73 cm.
Ett ben med lagning/skada. Stötskador, slitage.
Nyckel till undre låda saknas. Bakstycke med skada.
Nyckel/nycklar finns.