PETER TUTZAUER. Målning, nr 1 ur serien 'All Inclusive, '2006.

1878534. PETER TUTZAUER. Målning, nr 1 ur serien 'All Inclusive, '2006.

Peter Tutzauer, målning, nr 1 ur serien 'All Inclusive, 'olja på duk, 2006. Skildring av två kvinnliga figurer på vattenförekomst i bergslandskap, signerad och daterad längst ner till höger, samt inskriven på baksidan, 60x80cm (73x93cm).

Verken i serien 'All Inclusive, ”Ta upp beteendemässiga observationer på andra turister av konstnärens resor under det senaste 20 år. Tutzauer transplanterar noggrant dessa erfarna målningar i bergslandskapet av forntida målningar som han hade köpt i Nederländerna. Ram och bild bildar en enhet.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 539