FRITZ DILLER. Skulptur/figur, jakthund, galvaniserad brons, Tyskland.
1877020. FRITZ DILLER. Skulptur/figur, jakthund, galvaniserad brons, Tyskland.
Fritz Diller (1875-1945), skulptur/figur, jakthund, elektropläterad brons, Tyskland. Patinerad elektropläterad bronsskulptur som visar en jakthund på en piedestal, höja frambenet och titta åt höger, på basen med"F. Diller' signerad, H.30.5cm, W.58cm, D.14.5cm, vikt: 8200g.
Åldersanpassade gnidmärken, repor på nos och rygg, lätt färgrester, och nedre bas saknas.