KAFFESERVIS. 38 delar. Rosenthal, Tyskland. 1900-talets första hälft.
186483. KAFFESERVIS. 38 delar. Rosenthal, Tyskland. 1900-talets första hälft.
11 st kaffekoppar, höjd 7 cm
12 st kaffefat, diameter 14,5 cm
12 st assietter, diameter 17 cm
1 st kaffekanna, 27 cm
1 st sockerskål, höjd 11 cm
1 st gräddkanna, höjd 9 cm
Stämplat Rosenthal, Selb Germany, 'V'.
Bruksskick
1 kaffekopp med kantnagg
Sockerskålens lock med kantnagg.
11 st kaffekoppar, höjd 7 cm
1 st kaffekanna, 27 cm
1 st sockerskål, höjd 11 cm
1 st gräddkanna, höjd 9 cm
Bruksskick
1 kaffekopp med kantnagg