STOLAR i stålrör. 6 st. Börje Lindau & Bo Lindecrantz, Lammhults, Sverige. 1960-talet.
185904. STOLAR i stålrör. 6 st. Börje Lindau & Bo Lindecrantz, Lammhults, Sverige. 1960-talet.
Stolar i förkromat stålrör med plastsits
Design, Börje Lindau & Bo Lindecrantz för Lammhults
Höjd, 66 cm
Bredd karm till karm, 50,5 cm
Sittdjup, 39,5 cm
Ettikettmärkt made in Sweden by Lammhults samt ettikett från Sveriges Tekniska Kontrollinstitut, Inv,nr 52693.
Bruksslitage missfärgad stålram och repor på sitsar.
Höjd, 66 cm
Bredd karm till karm, 50,5 cm
Sittdjup, 39,5 cm