Stora spegelns mått: höjd 41 cm, diameter 34 cm Lampetterna: höjd 24 cm, diameter 18 cm Pokalen, Svenskt Tenn, 1938: höjd 16 cm.
Bruksslitage, enstaka bucklor på speglarna.