FICKUR, 3 st, bl.a. T. Eaton Co. Ltd. Tidigt 1900-tal.
185057. FICKUR, 3 st, bl.a. T. Eaton Co. Ltd. Tidigt 1900-tal.
T. Eaton med kedja, gulddublé,17 juveler, diameter 51,3 mm, bruttovikt 92 gram. Kedja, längd 29 cm. Chronometre Election 1A, silver, diameter 57,5 mm, bruttovikt 125 mm. Cylindre med kedja, silver, diameter 50,5 mm, bruttovikt 114 gram. Kedja, längd 31 mm.
Slitage. Hårstråsprickor på urtavlorna. Repor. Chronometre med böjd visare. Cylindre, visarna snurrar när man vrider på kronan, sekundvisare och glas löst.