MATSERVIS i porslin, 58 delar, märkt Königl.pt.Tettau. Tyskland.

185012. MATSERVIS i porslin, 58 delar, märkt Königl.pt.Tettau. Tyskland.

12 st desserttallrikar, diameter 21 cm
12 st frukttallrikar, diameter 17 cm
12 st djupa tallrikar, diameter 23 cm
12 st mattallrikar, diameter 24,5 cm
6 st uppläggningsfat, längd från 24,5 - 40 cm
2 st skålar, höjd ca 6 cm, diameter ca 21 cm
1 st såskopp, höjd 8,5 cm, längd 17,5 cm
1 st tillbringare, höjd 13,5 cm.

1 st Frukt tallrik, 1 st skål naggade i kanten, i övrigt bruksskick.

Gör en kostnadsfri värdering!

Garpenhus Hässleholm
Antal besök: 1 375