1849200. KÖNIGSBERG BÄRNSTEN BROSCH.
Den eleganta bladbroschen är gjord av 835 silver och är också stämplad som sådan. Den är gjord med tre stiliserade blad av olika bärnsten, som är graverade för hand. I mitten sitter en facetterad honungsbärnbukett med fint snitt och underbar glans.
En nålbroschyr är fäst på baksidan.
Längd 5,5 cm, bredd 3,5 cm, vikt 5,7 gram.
Mycket bra, välskött skick från 1920-talet från Königsberg.
Liknande smycken är kända och avbildade i litteraturen från det statligt ägda Bernstein Manufactory i Königsberg.