MATBORD OCH STOLAR Chippendale stil 1900-tal.

1849068. MATBORD OCH STOLAR Chippendale stil 1900-tal.

1 st matbord med 3 st iläggsskivor, 4 matstolar, två karmstolar. Träslag björk, bonad. Skurna detaljer. Stolar med lösa sitsar, plyschklädda.
Bordets höjd ca 75 cm
Oval skiva 160 x 106 cm
Vardera iläggsskiva 64 cm (64 cm x 3 st)
Karmstolar 1 par 92 cm höga, sitthöjd 45 cm, total bredd 60 cm
Matstolar 90 cm höga
Sitthöjd 44 cm.

Ytslitage, små märken, välhållet. Skivan med mindre märken.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bordets höjd ca 75 cm
Oval skiva 160 x 106 cm
Matstolar 90 cm höga
Sitthöjd 44 cm.

Antal besök: 1 091