LOCKPOKAL, silver, med gåvoinskription under fot "To Ernest Lord Vaughan Son of Henry 6th Earl of Lisburne....", Holländska stämplar, 1800-talets slut.

184666. LOCKPOKAL, silver, med gåvoinskription under fot "To Ernest Lord Vaughan Son of Henry 6th Earl of Lisburne....", Holländska stämplar, 1800-talets slut.

Lockpokal med dekor av fleuroner, blad och ekollon. Lock med dekor av lejon.
Gravyr på undersida fot "To Ernest. Lord Vaughan Son of Henry 6th Earl of Lisburne, on his 7th birthday From his aunt and godmother, Alice, wife of Archer, 3rd Earl Amherst."
Total höjd ca 43 cm.
Vikt 1058 gram.

Slitage, gravyr, bucklor, mindre bristning på insida pokal samt på fot.

Gör en kostnadsfri värdering!

Total höjd ca 43 cm.
Vikt 1058 gram.

Antal besök: 986