STOP samt KANNA, stengods, Tyskland, 1800-talets slut.
184453. STOP samt KANNA, stengods, Tyskland, 1800-talets slut.
Stop med ställ, dekor av riddare, lock krönt av sittande tomte, total höjd 49,5 cm.
Kanna, dekor av vapensköld, lejon, höjd 48,5 cm.
Stop med mindre nagg, locket lagat samt avslag på tomtens mössa, ställ med avslag på fot samt tillverkningsspricka.
Kanna med avslag vid pip, omfattande lagning på fot.