ALVAR AALTO. Serveringsvagn, modell 900, 1950-/60-tal.

1842133. ALVAR AALTO. Serveringsvagn, modell 900, 1950-/60-tal.

björkfaner, stomme av laminerad björk, skivan med vitt kakel, rottingkorg, formgiven 1936-1937, höjd 58 cm, längd 90 cm.

bruksslitage, kakel med krackelering och sprickor. Hjulen saknar gummilist runtom.

Alvar Aalto (1898–1976)

Gör en kostnadsfri värdering!

Alvar Aalto (1898–1976)

Antal besök: 1 232