björkfaner, stomme av laminerad björk, skivan med vitt kakel, rottingkorg, formgiven 1936-1937, höjd 58 cm, längd 90 cm.
bruksslitage, kakel med krackelering och sprickor. Hjulen saknar gummilist runtom.
Alvar Aalto (1898–1976)