1841718. CARL MALMSTEN. soffa och fåtölj, "Samsas".
Klädda i grönt ulltyg, troligen original.
Soffa, längd 180 cm, rygghöjd 85 cm, sitthöjd ca 42 cm
Fåtölj, rygghöjd 82 cm, sitthöjd 42 cm.
Gott bruksskick, smärre slitage, ställvis blekt, något mindre fläck.
Carl Malmsten (1888–1972)