MATSERVIS i porslin. 53 delar. "Riviera" ,Rörstrand.

183883. MATSERVIS i porslin. 53 delar. "Riviera" ,Rörstrand.

Matservis med blommönster och förgylld kantdekor, stämplat Rörstrand. "Riviera" tillverkades mellan 1939 och 1952. Motivet är tryckt på porslinet
12 mattallrikar, diameter 24,5 cm
12 djupa tallrikar, diameter 23,5 cm
12 st tallrikar, diameter 20,5 cm
7 st assietter. diameter 17,5 cm
4 st uppläggningsfat, diameter 34 cm och 28,5 cm
2 st uppläggningsfat med hänklar, diameter 22 cm
2 st uppläggningsskålar, längd26 cm och 24 cm
Såsskål, höjd 9 cm
Kanna, höjd 16 cm.

Bruksskick med viss krakelyr
Tallrikar med ojämnheter och mindre nagg i förgyllningen
Uppläggningsskål, diameter 26 cm av annan årgång, utan förgylld kant och med misfärgningar vid kanten.

Gör en kostnadsfri värdering!

Såsskål, höjd 9 cm
Kanna, höjd 16 cm.

Bruksskick med viss krakelyr

Antal besök: 7 247