BESTICK. 105 st. "Thebe", Gense, 1950/60-tal.

183335. BESTICK. 105 st. "Thebe", Gense, 1950/60-tal.

Bestick i rostfritt stål i design av Folke Arström
Matgaffel (stor) 4 st, 18 cm
Matkniv (stor, långt blad) 8 st, 19,5 cm
Matkniv (stor, kort blad) 6 st, 18,5 cm
Matsked (stor) 5 st, 18 cm
Matgaffel, 7 st, 17,5 cm
Matkniv, 6 st, 18,5 cm
Matsked, 25 st, 17 cm
Förrättsgaffel, 5 st, 14,5 cm
Förrättskniv, 9 st, 16 cm
Kaffesked, 14 st, 11 cm
Tårtgaffel, 1 st, 14,5 cm
Bakelsegaffel, 1 st, 16 cm
Plockgaffel, 2 st, 17,5 cm
Plockgaffel, 1 st, 11,5 cm
Plockgaffel, 1 st, 16 cm
Fiskkniv, 2 st, 20 cm
Ostkniv, 3 st, 19 cm
Parti blandade bestik i rostfritt stål
Kompottsked, 2 st, 14,5 cm
Highballsked, 1 st 19 cm
Senapssked, 1 st, 11 cm
Soppslev, 1 st, 25 cm.

Bruksskick.

Gör en kostnadsfri värdering!

Matgaffel (stor) 4 st, 18 cm
Matsked (stor) 5 st, 18 cm
Matgaffel, 7 st, 17,5 cm
Matkniv, 6 st, 18,5 cm
Matsked, 25 st, 17 cm
Förrättsgaffel, 5 st, 14,5 cm
Förrättskniv, 9 st, 16 cm
Kaffesked, 14 st, 11 cm
Tårtgaffel, 1 st, 14,5 cm
Bakelsegaffel, 1 st, 16 cm
Plockgaffel, 2 st, 17,5 cm
Plockgaffel, 1 st, 11,5 cm
Plockgaffel, 1 st, 16 cm
Fiskkniv, 2 st, 20 cm
Ostkniv, 3 st, 19 cm
Kompottsked, 2 st, 14,5 cm
Highballsked, 1 st 19 cm
Senapssked, 1 st, 11 cm
Soppslev, 1 st, 25 cm.

Bruksskick.

Antal besök: 3 771