183148. SALONGSBORD, Gustav L. Sahlholm, (1860-1929, Stockholm) Gustaviansk stil.
Högklassigt bord från 18/1900-tal Dubbelt etikettmärkt
Fanerat i mahogny med inläggningar med solfjädrar och bårder. Förgyllda beslag och lister.
Längd 72, bredd 55, höjd 76 cm.
Något solblekt skiva samt nedre skiva med torrspricka.