GUSTAV III:S DÖD 1792 M.FL. (3). Sorge-tankar wid konung Gustaf III:s graf. Stockholm 1792.
Liten 4:o. (4) s.
+
Ode öfwer den 16 martii 1792. Stockholm, 1792.
8 s.
Båda i senare enkla pappband, något nött. Delvis fuktfläckade, förstärkt inre marginal.
+ Minne öfwer den 23 augusti 1772. Stockholm, 1772.
4:o. (4) s.
3 st.
Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.
Se text.
Liten 4:o. (4) s.
+
8 s.
4:o. (4) s.
3 st.
Se text.