KIMONO, Japansk 1920/30-tal.

KIMONO, Japansk 1920/30-tal.
1828573. KIMONO, Japansk 1920/30-tal.

i svart siden med beige kamonsymboler på kista och rygg, håller ihop med ett graverat metallspänne, ärmar och överdel fodrad med traditionellt mönstrad siden och lägre konst med svart siden. Rygglängd 99cm, armlängd 32cm, bystbredd ca 100 cm.

Siden mycket bräcklig, foder med skador, vänster nedre sida söm bruten och behöver repareras.

Gör en kostnadsfri värdering!

The Auction Hub
Antal besök: 695