TOMI UNGERER (1931-2019). Fornicon-mapp med 60 ark erotiska mönster.
1827578. TOMI UNGERER (1931-2019). Fornicon-mapp med 60 ark erotiska mönster.
Tomi Ungerer (1931-2019), portföljarbete 'Fornicon' med 60 ark offsetlitografier baserade på teckningar av Tomi Ungerer, 1970, signerad med blyerts på titelsidan och numrerad med tuschpenna, exemplar 248/300, med förord av Walther Killy, i original linnetäckt kartong, arkstorlek 38 x 29 cm vardera, totalt med kartong ca. 40 x 31 x 4 cm.
Lyxutgåva med sextio reproduktioner av humoristiska erotiska teckningar av den franska illustratören, publicerad av Diogenes Verlag, Zürich.
Några ark med minimal stöt på hörnen, kartong med små repor och tecken på slitage.