SULAMITH WÜLFING (1901-1989). blomning.

1815409. SULAMITH WÜLFING (1901-1989). blomning.

Sulamith Wülfing (1901-1989), blom, blyertsteckning, markerad vit, på brunt papper, 1931, signerad och daterad, ca. 17,5 x 11,5 cm, inramad bakom fäste och glas, med ram ca. 38 x 30 cm

Den välkända konstnären och illustratören Sulamith Wülfing skapade främst delikat akvarfärgade blyertsteckningar av älvflickor, änglar, blommor eller sagofigurer. Hennes motiv reproducerades miljoner gånger på vykort under efterkrigstiden. Senare arbetade hon också som designer för Rosenthal.

Inte granskad i en ram.

Gör en kostnadsfri värdering!

Inte granskad i en ram.

Antal besök: 721