18147. MATSERVIS, ca 75 delar, flintgods, "Sture", Rörstrand, 1900-talets första hälft.
Bestående av; 20 tallrikar, 13 djupa tallrikar, 9 mindre djupa tallrikar, 6 förrättstallrikar, 18 assietter, fiskfat, 1+2+1
1 uppläggningsfat, terrin, kanna, såsterrin.
Slitage, lagningar, enstaka nagg, missfärgningar.