1812587. LIANA NAKASHIDZE. Längs.
Olja på duk 2014 Signerad och daterad på baksidan. Mått: ca. 45 x 48 cm
Liana Nakashidze studerade grafisk design vid konstakademin i Batumi, Georgien på 1980-talet. 1989 avslutade hon sina måleristudier vid State Academy of Fine Arts i Tbilisi. Sedan dess har hon ställt ut i Europa, särskilt i Schweiz och Skandinavien. Hon bor i Berlin.