Fat, diameter 40 cm, Michel Persson Pontan, verksam 1732-1764/65 i Karlskrona
Tallrik, djup, diameter 20 cm, Johan Bruhn, verksam 1778-1789 i Västervik.
Tallrik, diameter 19,5 cm, troligen Petter Lagerwall, verksam 1739-1747/65 i Jönköping.
Slitage, bucklor, repor och anlöpningar.