TOALETTSET i porslin. 5 delar. Göteborg. Sent 1800-tal.

181005. TOALETTSET i porslin. 5 delar. Göteborg. Sent 1800-tal.

Vitt- och rosa porslin med gulddekor
Tvättfat. Höjd, 11,5 cm, diameter, 36,5 cm
Kanna, höjd, 27 cm, diameter, 15 cm
Tvålkopp med lock. Höjd 8 cm, längd 13,5 cm
Udda tvålkopp i plåt, märkt K.E.R Sweden. Med lock i porslin.
2 st tandbortsfodral med lock, höjd, 8 cm, längd, 23 cm.

Bruksskick med krakelyrer.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksskick med krakelyrer.

Antal besök: 2 046