KARL BERGMAN. Skärgårdslandsskap, olja på duk, signerad K. Bergman.

180916. KARL BERGMAN. Skärgårdslandsskap, olja på duk, signerad K. Bergman.

Karl Bergman, Sverige (1891-1965)

Karl Bergman var en svensk bildkonstnär född i Karlshamn. Han studerade i Stockholm, och på Konstakademien i Köpenhamn och München. Många av Bergmans motiv föreställer klipplandskap med utsikt över Öregrund. 57x97 cm.

Karl Bergman (1891–1965)

Gör en kostnadsfri värdering!

Karl Bergman (1891–1965)

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 10 076