KARL BERGMAN. Skärgårdslandsskap, olja på duk, signerad K. Bergman.
180916. KARL BERGMAN. Skärgårdslandsskap, olja på duk, signerad K. Bergman.
Karl Bergman, Sverige (1891-1965)
Karl Bergman var en svensk bildkonstnär född i Karlshamn. Han studerade i Stockholm, och på Konstakademien i Köpenhamn och München. Många av Bergmans motiv föreställer klipplandskap med utsikt över Öregrund. 57x97 cm.