SVÄRD, JAPAN, OSAFUNE NORIMITSU 長船則光, 1395.

180825. SVÄRD, JAPAN, OSAFUNE NORIMITSU 長船則光, 1395.

Svärdssmed: Norimitsu 則光
Svärdsskola: Osafune 長船
Region: Bizen 備前
Tillverkningsår: 1395
Konstperiod: Muromachi (1392–1573)
Svärdsperiod: Koto (800-1596)
Total bladlängd: 66,1 cm

LÄNK TILL REFERENSMATERIAL.

Bruksslitage.
Signerad: 備州長船則光/應永二年八月日 - Bishu Osafune Norimitsu/Oei år 2 en dag i augusti (augusti 1395).

Gör en kostnadsfri värdering!

Svärdssmed: Norimitsu 則光
Svärdsskola: Osafune 長船
Region: Bizen 備前
Tillverkningsår: 1395
Svärdsperiod: Koto (800-1596)
Total bladlängd: 66,1 cm

LÄNK TILL REFERENSMATERIAL.

Bruksslitage.

Antal besök: 2 039