180825. SVÄRD, JAPAN, OSAFUNE NORIMITSU 長船則光, 1395.
Svärdssmed: Norimitsu 則光
Svärdsskola: Osafune 長船
Region: Bizen 備前
Tillverkningsår: 1395
Konstperiod: Muromachi (1392–1573)
Svärdsperiod: Koto (800-1596)
Total bladlängd: 66,1 cm
LÄNK TILL REFERENSMATERIAL.
Bruksslitage.
Signerad: 備州長船則光/應永二年八月日 - Bishu Osafune Norimitsu/Oei år 2 en dag i augusti (augusti 1395).