2 st vita krukor utan öron med mönstret präglat i formen, märkt Rörstrand
Höjd 16 cm
Kruka med blå dekor handmålat direkt på krukan.
Blomdekor efter modell efter år 1924
Bottenmärkt Rörstrand
Höjd, 21 cm
Diameter, 14 cm.
Bruksskick med 1 vit kruka med lagning i botten.
Höjd 16 cm
Bottenmärkt Rörstrand
Höjd, 21 cm
Diameter, 14 cm.