SKRIVSCHATULL, med tillbehör, Amerika, 1800-tal.

180513. SKRIVSCHATULL, med tillbehör, Amerika, 1800-tal.

Skrivet på baksidan:
Till min syster Ruth Ohlson, Nyhammar, Dalarna, Sweden. Som ett minne från hennes amerika tur i oktober 1969. Denna secretair kom från en gammal valfisk båt i New Bedford, Massachusetts och är över 100 år gammal. Jewett City, Connecticut, U.S.A Oktober 1969, Din tillgivne bror, John Efraim Haag

Längd 34, bredd 23, höjd 9,5 cm.

spricka i locket samt smärre slitage. bytta gångjärn.

Nyckel/nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Skrivet på baksidan:

Nyckel/nycklar finns.

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 2 647