180512. MÄTINSTRUMENT, med tillbehör, geodetiska, 2 st. FR. J. Berg, Stockholm, 1800-talets senare hälft.
I original schatull. Mätplatta med rutnät i glas ingår
Längd instrument 29 respektive 47 cm
Läng platta 13,8 x 13,8 cm.
smärre repor och slitage.
Nyckel/nycklar finns.