180469. BADEN KAVALLERI SABEL M 1859.
Smal rak rygg blad Förnicklad genombrutna korg behållare Järnskida med rörlig bärring. Total längd 98cm.
Blade lite trög, ibland snappy. Mantel runtom med smärre repor och rostmärken samt flera bucklor. Rostuppbyggnad mellan blad och handtag samt på korgbehållaren.