1801076. OIDENTIFIERAD DESIGNER. Lockask, glas, möjligen Finland, 1960-tal.
Blåst för hand, klarglas med grönt lock, knopp i klarglas. Otydlig ristad signatur undertill.
Höjd exkl. lock 8.3 cm samt inkl. ca 15 cm. Diameter 8.5 cm.
Bruksslitage, överlag god kondition.