SNEDKLAFFSEKRETÄR, ek, 1700/1800-tal.

180092. SNEDKLAFFSEKRETÄR, ek, 1700/1800-tal.

Längd 111, bredd 54, höjd 107 cm

Proveniens enligt påskrift: Antoinette Wilhelmina (1777-1834) gift med Per Gustaf Petersohn (1780 - 1857). Skall senare via Augusta Åkerman ( född Petersohn) ha gått i arv till Cigarrfabrikör Gustaf Petersohn (död 1923).

Slitage, repor, märken. Renoverad samt kompletterad. Skador samt maskstungen. Nyckel till lådor saknas. Lås till skrivdel med nyckel som sitter fast, men som ej verkar fungera.

Nycklar saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nycklar saknas.

Antal besök: 1 631