GRANATRING ANTIK BARTEL & SOHN AUGSBURG.

1799848. GRANATRING ANTIK BARTEL & SOHN AUGSBURG.

Den antika ringen är tillverkad och stämplad i 835 silver och bär logotypen för Bartel & Sohn, Augsburg.
Ringhuvudet har en oval fasetterad, blodröd, Bohemisk granat i antik rosskärning i mitten. Den sitter på ett förgyllt gitterverk, som slutar i ett rocaille-mönster på utsidan.
RG 52 = 17,6 mm innerdiameter på ringbandet
Ringhuvud 15,8 mm x 17,7 mm,
Granat ros ca. 6,5 x 5 mm
Vikt 3,8 gram.

mycket välbevarad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ringhuvud 15,8 mm x 17,7 mm,
Granat ros ca. 6,5 x 5 mm
Vikt 3,8 gram.

mycket välbevarad.

Inter-Arte
Antal besök: 737