den 8cm vita emaljurtavlan med romerskt kapitel, till en mässing fat rörelse med yttre strejkhjul, ankargång slår på en klocka, innesluten i en tvåfärgad förgylld boett med brända höjdpunkter, modellerad med en bevingad cupid stående på en bunden bale, och öppnar ett fat av hjärtan, oval bas med korsade pilar och instrument med graverad titelskylt,
Envoyé Cithere på justerbara pinnfötter, 33cm hög, bas 25cm x 15.5cm.
på inläggningar rosenträ ovalt stativ.
pendel och tillhörande nycklar.
verkar sår men inte fungerar, rörelse kommer att behöva uppmärksamhet, slutet av Cupids hammare saknas, en vinge fixerad med en senare stålskruv, figuren lös på sin bas, lite slitage och märken till fallet, stativet med blekning och några lösa inlägg.