KAFFE-och TESERVIS, 69 delar, porslin, Japan, 1900-talets mitt.

179730. KAFFE-och TESERVIS, 69 delar, porslin, Japan, 1900-talets mitt.

10 tekoppar med fat och assietter, 15 kaffekoppar, 13 kaffefat, 8 assietter, tekanna, sockerskål och mjölkkanna.

Handmålad dekor med geishor och japanska landskap.

Mjölkkannan framstår med spricka och nagg, övrigt smärre färgslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 4 264