1797207. SKÅL, Beswick, 1950-tal, Zebradekor.
1950-talet, efter en design av Albert Hallam och Jim Hayward, den ovoida formen med integrerat handtag, utsidan med Zebra-ränder, inredningen i matt röd, imponerad, formpressad och tryckt märke till botten, 22 cm lång, 12 cm hög.
inga skador eller reparationer noteras, några mörkare märken till det inre glasyr.