SKÅL, Beswick, 1950-tal, Zebradekor.

1797207. SKÅL, Beswick, 1950-tal, Zebradekor.

1950-talet, efter en design av Albert Hallam och Jim Hayward, den ovoida formen med integrerat handtag, utsidan med Zebra-ränder, inredningen i matt röd, imponerad, formpressad och tryckt märke till botten, 22 cm lång, 12 cm hög.

inga skador eller reparationer noteras, några mörkare märken till det inre glasyr.

Gör en kostnadsfri värdering!

The Auction Hub
Antal besök: 418