SALTKAR, porslin, Meissen.

SALTKAR, porslin, Meissen.
1797008. SALTKAR, porslin, Meissen.

artonhundratalet, de två cirkulära krukor med central loop handtag, målade med fåglar på grenar interiören med fjärilar, förgyllda dekorerade fälgar,
inställda kors svärd märke i blått,
9 cm maximal bredd, 5,5cm maximal höjd.

gnugga till förgyllning, några små märken, inga skador eller reparationer noteras.

Gör en kostnadsfri värdering!

The Auction Hub
Antal besök: 415