HYLLSYSTEM, "Royal system", Paul Cadovius, Danmark, 1900-talets mitt.
179199. HYLLSYSTEM, "Royal system", Paul Cadovius, Danmark, 1900-talets mitt.
Teak. Formgiven 1958. 5 + 2 väggkonsoler, tidningshylla. 11 hyllor 80 x 24 cm, 3 hyllor 80 x 37,5 cm, 7 hyllor 80 x 20 cm. 2 skåp 80 x 37,5 cm. 2 lådhurtsar 80 x 37,5 cm resp. 80 x 30 cm. Konsolernas höjd 197 / 99 cm.
Bruksslitage. Smärre märken och repor. Skruvar och hyllplanshållare medföljer, ej genomgångna.
Fanérskador.
Fanérskador.