1784711. MATSTOLAR, ETT PAR, MAHOGNY STIL.
slutet av 1800-talet, de gjutna välvda ryggarna med wheatear snidade genomborrade splats, med drop-in säten, på fyrkantiga avsmalnande ben förenade av bårar, 51 cm bred x 97 cm hög.
Knackad, märkt, repad och betsad, ojämn färg, lagningar av ben och bårar, mellanrum mellan skarvar i ramarna, en med klädselmärken.