1775594. Wire stol/utemöbler från 1950-talet.
Fåtölj/trådstol från 1950-talet. Konstruktion med ram och sätesskal av krökt, vitbelagd ståltråd. Mått ca. H. 82 cm, B. 58 cm, djup 56.5 cm.
Betydande, väderrelaterade tecken på slitage, den vita beläggningen är kraftigt grå, smutsig och har många små brister, repor och stötar, i dessa områden med enstaka rostattack, fotpluggarna har skurits igenom och har inte längre en dämpningseffekt.