Parti krigskartor, övervägande 1800-tal (ett par tidigt 1900-tal, bland annat rysk-japanska kriget). PETERMANN. Karte des amerikanischen Kriegsschauplatzes zwischen Washington und Richmond. Gotha, 1862. C:a 385 x 450 mm. Vikt färglitograferad karta - Krigstheatern i Östersjön. Beskrifning öfver Kronstadt, Sveaborg, Reval och Ålandsöarne. Jemte special-karta öfver Finska viken och krigshamnarne Kronstadt, Sveaborg och Reval. Helsingborg, 1854. (8) s. text + litograferad karta, c:a 405 x 500 mm. Häftad i något nött tryckt omslag. Kartan litet lagerfläckig. - DAHLMAN. Karta öfver dansk-tyska krigs-.skådeplatsen. Tredje upplagan, tillökt med 2:ne specialkartor öfver trakten kring Dyböl och Sönderberg samt karta öfver Dyböl-höjderna i stor skala. Stockholm, (1864). 2 litograferade kartblad, c:a 680 x 500 respektive c:a 145 x 200 mm. Med tryckt grön titeletikett. - IVERUS. Karta öfver Ägypten och krigsskådeplatsen i Suda. Linköping, 1885. C:a 520 x 410 mm. Vikt färglitograferad karta.
Med flera, bland annat 6 st. utgivna i samband med ysk-turkiska kriget 1877-78. Inalles 13 kartor.
Varierande grad av slitage.
Varierande grad av slitage.