CHRISTIAN VOULETHE. Stilleben.

1772103. CHRISTIAN VOULETHE. Stilleben.

Signerad Christian Voulethe. Olja på duk, 27x43 cm.

PROVENIENS
Det händer ibland att en större samling verk dyker upp som plötsligt kastar nytt ljus på ett konstnärskap i skuggorna.Christian Voulethe (1922-1989) är ett sånt tillfälle. Efter att först ha utbildat sig till möbelarkitekt vid Tekniska skolan i Stockholm 1942-1945, fortsatte Voulethe in i bildkonsten och måleriet, tecknandet och grafiken. Han studerade vid Otte Skölds målarskola 1945-1947, vid Kungliga konsthögskolan 1947–1952 och via resor i Spanien och Frankrike.Christian Voulethe tog intryck av sin lärare Ragnar Sandberg, Göteborgskoloristen som var en av 1900-talets främsta svenska modernister. Sandbergs landskapsskildringar och ofta lekfulla vardagsbetraktelser skiftade från bleka pastelltoner till ren färgexpressionism. Även Voulethe ägnade sig främst åt landskapsskildringar. Motiven i en dov, naturlig färgskala hämtades ofta från Mallorca eller Gotland där han i många år spenderade hela somrar på den anrika gården Petsarve på södra delen av ön. Den abstrakta och lätt kubistiska stilen jämfördes med namn som Karl Isaksson, Jacques Villon och Paul Cézanne.
Konstsamlingen som Crafoord Stockholm nu kan erbjuda utfördes av Christian Voulethe under 1950-, 1960- och 1970-talen. Verken har aldrig tidigare varit ute på marknaden utan kommer från familjen Voulethe själv, vilket vi är extra glada för.

Att hitta enskilda konstverk av Christian Voulethe i dag är sällsynt. Därför erbjuder ett koncentrat som detta ett helt unikt tillfälle.

oramad.

Christian Voulethe (1922–1989)

Tema

Christian Voulethe - sista delen

Gör en kostnadsfri värdering!

PROVENIENS

oramad.

Tema

Antal besök: 777