1770047. SOFFA, nybarock, sent 1800-tal.
Skuren dekor av bl.a blommor, akantusblad och sköldar, armlän med dekor av lejonmaskaroner. Längd ca 183 cm, djup ca 66 cm, sitthöjd ca 40 cm, total höjd ca 120 cm.
Slitage, färgbortfall, medföljande dekorbortfall, renoverad och kompletterad.