Slagbord Bergslagen IKEA.

Slagbord Bergslagen IKEA.
1769712. Slagbord Bergslagen IKEA.

SLAGBORD, "Bergslagen", Ikeas 1700-talssserie, gustaviansk stil, bemålad, höjd ca 76, 166x117 cm

HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en serie av möbler och inredningsföremål efter förlagor från svenskt 1700-tal.

Bruksslitage, repor, färgbortfall.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 110