1763326. HANS THEODOR HALLIER (1908-1982). Bakgård idyll.
Hans Theodor Hallier (1908-1982), bakgårdsidyll, olja på duk, signerad, ca. 58 x 46 cm, med ram ca. 65 x 54 cm
Hans Theodor Hallier växte upp i Tokyo fram till 1921. Han deltog i Weimar Art Academy från 1930 till 1936. Efter den 2: a Under första världskriget bodde han i Bremen och sedan 1952 i Mittelbüren. Han var högt ansedd som målare i Bremen med omnejd.