FAT, ISNIK, KALKON 1600-TAL.

FAT, ISNIK, KALKON 1600-TAL.
1762837. FAT, ISNIK, KALKON 1600-TAL.

polykrom målade på en vit botten med en stor blommande växt med tulpaner och andra blommor, sten och våg gränsen, undersidan med fris av blommotiv, 24,5 cm diameter.

kraftigt slitage med efterföljande glasyrförlust och brunning till kroppen, brunning övergripande, hårfästets sprickor, chip till fotfälgen.

Tema

Italian Pottery From an English Private Collection

Gör en kostnadsfri värdering!

Tema

Rushbrooks Auctioneers
Antal besök: 1 030