I EIDEFJÄLL. Batiktavla, Dansande par signerad.

176102. I EIDEFJÄLL. Batiktavla, Dansande par signerad.

48 x 77 cm
Pasquina "Ina" Eidefjäll 1925-1992 keramiker och konstnär, född i Italien den 22 februari 1925. På 1950-talet studerade hon konst i sitt hemland och under den perioden träffade hon det svenska fotbollsproffset Ivar Ejdefjäll. Han hade rekryterats till AC Lugano i Schweiz från den då svenska storklubben Jönköping Södra och gjorde därför täta besök i Italien. De blev snart ett par och gifte sig 1954. I bekantskapskretsen fanns bl.a. Gunnar Green, Nisse Liedholm, Gunnar Nordahl och Nacka Skoglund. Ivar och Nacka var mycket goda vänner och de besökte varandra så ofta tillfälle gavs.

Gör en kostnadsfri värdering!

48 x 77 cm

Frufällans Auktionshus
Antal besök: 3 759