Förgylld samt bronserad. Urhuset krönt av häst med ryttare. Urtavlan märkt Romain, Rotterdam. Höjd 36 cm.
Urtavlan med mindre emaljskador. Slitage. Pendel saknas.
Nycklar saknas.