175828. HEDNABORD, allmoge, från Ingmar Bergmans film - "Jungfrukällan", 15/1600-tal.
Märkt med bomärken och gudstecken. Saltgrop. Längd 149, bredd 84, höjd 78 cm.
Inköpt på 1970-talet av arkitekt och antikhandlare Torsten Lennartsson, Altsarbyn, Dalarna som hyrde ut filmrekvisita till filmen.
Ställvis slitage. Kompletterad. Repor och märken.