HEDNABORD, allmoge, från Ingmar Bergmans film - "Jungfrukällan", 15/1600-tal.

175828. HEDNABORD, allmoge, från Ingmar Bergmans film - "Jungfrukällan", 15/1600-tal.

Märkt med bomärken och gudstecken. Saltgrop. Längd 149, bredd 84, höjd 78 cm.

Inköpt på 1970-talet av arkitekt och antikhandlare Torsten Lennartsson, Altsarbyn, Dalarna som hyrde ut filmrekvisita till filmen.

Ställvis slitage. Kompletterad. Repor och märken.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 4 746